top of page
  • ehkmhn

SKUNK WORKS | DUNYAYI DEGISTIRiN

Güncelleme tarihi: 3 Ağu 2019


Daha önce belki de birçoğumuzun duymadığı isminin, saçma sapan bir hikayesi olsa da günümüz hava araçlarının bugünkü halini almasında çok önemli bir yeri olduğunu düşündüğüm SKUNK WORKS'ü anlatmak istiyorum.

1943 yılı hepimizin bildiği gibi 2. Dünya savaşının hızla devam ettiği yıllardı. Bir mühendis, bir savaş uçağı projesi için Lockheed Aircraft Corporation şirketinde çalışan mühendisler ve üretim teknisyenleri arasından çok elit bir ekip kurdu.

Ekibin amacı, minimum yönetim kısıtlamaları ile hızlı bir şekilde projeyi geliştirmekti.

Savaş devam ettiği için Lockheed’in mevcut fabrika binasında bu yeni proje için yeterli alan mevcut değildi. Bu nedenle genç mühendis ve ekibi bu projeyi Lockheed Fabrikasının yakınlarındaki kiralık bir sirk çadırında yürütmeye başladı. Ancak bu çadırın içinde dayanılmaz bir koku mevcuttu.

Ekip bu projenin gizliliği konusunda sürekli uyarılıyordu. Proje hakkında en ufak bir bilginin dahi dışarıya sızmaması için telefon konuşmalarına dahi önem veriliyordu. Bu arada Mühendisler kendi aralarında projeye ve kokuya ilişkin çeşitli şakalar yapıyor, isimler takıyordu.


Ekibin bir mühendisi olan Irv Culver, dönemin bir gazetesi olan Al Capp gazetesinde (Bu arada Al Capp yayıncının da ismi) yayınlanan "Li'l Abner" adlı çizgi romanın hayranıydı. Bu çizgi romanda derin gizemli ve kötü kokulu bir yer şeklinde bahsedilen "Skonk Works" isimli bir orman vardı. Bu ormanda, kokarca, eski ayakkabılar ve diğer garip malzemelerden üretilen bir içecekten bahsediliyordu.

Bir gün Culver’ın telefonu çaldı ve Culver telefona “Skonk Works, ben Culver” şeklinde cevap verdi. Bunu duyan diğer ekip arkadaşları Lockheed’in bu gizli projesi için bu ismi kabul ettiler ve Skonk Works bir süre sonra Skunk Works olarak değişti. Bir zamanlar bir çalışanın esprisi ile başlayan bu takma isim daha sonra Lockheed’in Tescilli Ticari bir markası oldu. Skunk kelimesinin Türkçesinin kokarca olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilmeyenlerde öğrenmiş oldu. Zaten bu durumda Skunk Works'ün logosunun da bir kokarca olması çok ta garipsenecek bir durum değil.

İşte, size, saçma sapan bir isim hikayesi.


Şimdi Skunk Works’ün neden bu kadar önemli olduğuna tekrar dönelim.


1943 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun Taktik Hizmet Komutanlığı, hızla gelişen Alman Jet uçakları tehdidine karşı duyulan müthiş ihtiyaca binaen Lockheed Aircraft Corporation ile bir anlaşma yaptı.

Bu anlaşma doğrultusunda Clarence “Kelly” Johnson isimli genç mühendis ve onun genç mühendis ekibi, ABD Ordusuna bu anlaşmadan bir ay sonra XP-80 Shooting Star Jet Avcı uçağı teklifini sundu.

Kelly Johnson ve ekibi ABD’nin ilk jet savaşçısını yapmak için hazırlıklara başladı ve çok hızlı bir şekilde ilerledi. Bu proje Kelly Johnson ve Skunk Works’ün doğuşu olarak tarihe geçti ve tarih 1943 Haziranıydı.

Proje başlayalı 4 ay olmuştu. Fakat XP-80 için resmi bir sözleşme dahi yapılmamıştı. Müşteri gelecek, bir talepte bulunacak, sadece el sıkışılacak, yani resmi bir sözleşme yapılmayacaktı. Bu sonrasında Skunk Works için alışılmış bir uygulama haline gelmişti.

XP-80 için öngörülen süre sadece 150 gün gibi çok kısa bir zamandı. Kelly Johnson ve ekibi XP-80’i öngörülen süreden 7 gün daha erken tasarladı ve 143 günde inşa etti.

Kelly’nin Skunk Works’ü bu kadar etkin ve etkili bir şekilde kullanmasını sağlayan şey onun alışılmamış yenilikçi yaklaşımıydı. Yenilikleri bastıran ve ilerlemeyi engelleyen bürokratik sisteme karşı koyarak mevcut kuralları çiğnedi.

143 günde ürettikleri XP-80 Shooting star ile 2. Dünya savaşının seyrini değiştirirken, sonrasında geliştirdikleri ve ürettikleri U-2, F-104, SR-71, F-117, F-22, F-35 gibi uçaklarla askeri havacılığın tarihine yön vermiş oldular. Bu Projeyle, onların bu başarılarını sağlayan Kelly’nin 14 Kuralı ve yöntemi oluşmuş oldu.


Benim vurgulamak istediğim konu aslında çok daha basit ve öz.


Skunk Works, Kendini geliştirmiş, yenilikçi, alanında uzman kişilerden oluşmuş topluluklara, Ekonomik ve bürokratik özgürlük sağlandığında yapabileceklerini görmemizi sağlayan en iyi örneklerden bir tanesi.


Kelly’nin Dünya havacılık tarihini değiştirdiğine inandığım 14 kuralı aşağıda belirtilmiştir.


1. Skunk Works menajeri yönetimi altındaki programını tüm yönleriyle kontrolü altında tutmalıdır. Gelişmeleri ayrıntılarıyla bölüm başkanına veya daha üstüne rapor etmelidir.

2. Sanayi ve Ordu tarafından Güçlü fakat küçük proje ofisleri sağlanmalıdır.

3. Projeyle bağlantı kuran insanların sayısı çok ciddi bir şekilde sınırlandırılmalıdır. Az sayıda yetkin insan kullanılmalıdır. (Normal sistemler oranla %10-%25 arasında olmalıdır.)

4. Değişim yapmak için basit çizimler ve esneklik sağlayan basit çizim sitemleri oluşturulmalıdır.

5. Rapor sayıları kısıtlanmalı, ancak önemli işler dikkatlice kaydedilmelidir.

6. Sadece o ana kadar yapılan harcamalar ve taahhüt edilen harcamalar değil aynı zamanda programın sonuçlanması için öngörülen maliyetleri kapsayan aylık bir maliyet incelemesi olmalıdır.

7. Yüklenici, projede alt yüklenicilerle yapılan kontratlarda, iyi satıcı teklifleri almak için yetkili kılınmalı ve normal sorumluluğu üstleniyor olmalıdır. Ticari teklif verme prosedürleri genellikle askeri olanlardan daha iyidir.

8. Hem Hava Kuvvetleri hem de Deniz Kuvvetleri tarafından onaylanan ve Skunk Works tarafından kullanılan denetim sistemi, mevcut askeri gereksinimlerin amacına uygundur ve yeni projelerde kullanılmalıdır. Daha temel denetim sorumluluğu taşeronlara ve satıcılara verilmelidir. Çok denetim yapılmamalıdır.

9. Yüklenici, nihai ürününü uçuş sırasında test etme yetkisini devretmelidir. İlk aşamalarda test edebilir ve hatta etmelidir. Aksi takdirde, diğer araçlar tasarlamak için yeteneğini hızla kaybeder.

10. Donanıma uygulanan spesifikasyonların sözleşme yapılmadan önce kabul edilmesi gerekir. Skunk Works uygulamasında Hangi önemli askeri şartname öğelerine hangi sebeplerle bilerek uyulmayacağının açıkça belirtildiği bir şartname bölümünün bulunması önerilir.

11. Bir programa kaynak sağlanması, yüklenicinin hükümetin projelerini desteklemek için sürekli bankaya koşmak zorunda kalmaması adına zamanında olmalıdır.

12. Askeri proje organizasyonu ve yüklenici arasında karşılıklı güven, çok yakın iş birliği ve günlük irtibat olmalıdır, Bu, yanlış anlaşılmaları ve yazışmaları minimuma indirir.

13. Yabancıların projeye ve projede görevli personele erişimi, uygun güvenlik tedbirleri ile sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.

14. Mühendislikte ve diğer pek çok alanda sadece birkaç kişi kullanılacağı için, yönetilen personel sayısına dayalı değil, performans odaklı ödüllendirme sistemleri kullanılmalıdır.


Evet, işte Bu kurallar günümüz üretim organizasyon anlayışının da temellerini oluşturmuştur. IBM, Motorola, Malezya Havayolları gibi birçok ünlü kuruluş çalışanlarını orijinal fikirler üretmeye teşvik etmek için tescilli bir marka olmasına rağmen Skunk Works’ün sistemini veya benzerini kullandılar. Normal çalışma ortamlarından çıkarılan küçük ekipler oluşturdular ve kuruluşlarının standart yönetim kısıtlamalarına göre olağanüstü bir özgürlük sağladılar. Bulundukları bu konumlara gelmelerinde bu kurallar dizisinin çok büyük önemi olduğu kesin!


Bir projeye, bir oluşuma ne isim verdiğimizin hiçbir önemi yok, önemli olan ortaya çıkan ürünün kalitesi ve dünyayı nasıl değiştirdiğidir.
673 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page